May 12, 2015 at 10:45am

Honors Convocation

On April 23, Millikin University honored students and faculty members during the 2015 Distinguished Faculty Lecture and Honors Convocation. The event recognizes students in all four colleges for outstanding scholastic achievement and service to Millikin, and faculty members for exceptional contributions to the University.
 
Over 70 endowed awards were presented, many of which were established over the past 100 years as a way to remember the Millikin students, faculty, staff and friends who have left a lasting impression upon the University community.
 
This year's Distinguished Faculty Lecture was presented by Dr. W. Thomas Duncanson, Millikin associate professor of communication. Dr. Duncanson's areas of specialization include rhetorical studies, communication ethics and argumentation. The topic of his address was "The Second Person."
 
Congratulations to this year's winners.
 

COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES
 
Behavioral Science Award '€“ Dana C. Hunt, from Mundelein, Ill.

Henry F. Gromoll Service Award '€“ Kayla L. Foster, from St. Louis, Mo.

Biology Honors Award '€“ Spencer B. Hudson, from Wilmington, Del.

Dr. Neil Baird Biology Lab Assistant Award '€“ Lindsey C. Ross, from Decatur, Ill., and Stephanie N. Schroeder, from Metropolis, Ill.

Clyde Dennis Award '€“ Moli A. Copple, from El Paso, Ill., and Rachael A. Croy, from Decatur, Ill.

George and Rick Glasscock Memorial Biology Award '€“ Kendra L. Peterson, from Batavia, Ill.

John and Ula Leighty Research Award '€“ Ashley M. Fulk, from Altamont, Ill., Rachel A. Kindred, from Ottawa, Ill., Olivia G. Waszczuk, from Roselle, Ill., and Elizabeth R. Wrobel, from Tinley Park, Ill.

Alpha Epsilon Delta Award '€“ Jenna M. Farquhar, from Ledyard, Conn., and Jessica M. Kerr, from O'Fallon, Ill.

American Institute of Chemists Award '€“ Ashley V. Flores, from Round Lake, Ill.

Chemical Rubber Company Prize '€“ Korinne L. Frankford, from Alton, Ill., and Brooke N. Smith, from Franklin Grove, Ill.

Dr. and Mrs. William F. Henderson Prize '€“ Kayla L. Bryant, from New Lenox, Ill., Adam G. Falasz, from Bloomington, Ill., Skya M. Gentle, from Lisle, Ill., and Drake M. Mellott, from Sterling, Ill.

Carl and Lucile Weatherbee Chemistry Award '€“ Adam G. Falasz, from Bloomington, Ill., Ashley V. Flores, from Round Lake, Ill., Skya M. Gentle, from Lisle, Ill., and Drake M. Mellott, from Sterling, Ill.

Carl and Lucile Weatherbee Graduate Studies Award '€“ Christopher M. Potter, from Decatur, Ill.

Dr. Everett J. Brown Prize '€“ Taylor R. Bley, from Le Claire, Iowa, and Samuel C. Deary, from Virginia Beach, Va.

Dr. and Mrs. W.J. Darby Prize '€“ Alice K. Dembinski, from Indianola, Iowa, and Alexsandra M. Reynolds, from Decatur, Ill.

Dr. Grace Patten Conant Writing Award (For literary creation) '€“ Abigail J. Wieser, from Kewanee, Ill.

Dr. Grace Patten Conant Writing Award (For literary interpretation) '€“ Erynn M. Williams, from Mt. Zion, Ill.

Dr. Grace Patten Conant English Department Award '€“ Brittany M. Mytnik, from Plainfield, Ill.

Dr. Grace Patten Conant Society Achievement Award '€“ Chelsea M. Dunmire, from Macon, Ill., Matthew D. Gremo, from Decatur, Ill., Emma P. Hoyer, from Champaign, Ill., Caitlin E. Husted, from Germantown Hills, Ill., and Erynn M. Williams, from Mt. Zion, Ill.

Outstanding Journalism Award '€“ Morgan E. Ewald, from Mount Carmel, Ill.

Dr. J. Graham Provan History Award '€“ Kelli M. Layton, from Grayslake, Ill., Jacob Sagan, from Oak Forest, Ill., and Lindsay M. Tipsword, from Decatur, Ill.

Albert T. Mills Prize '€“ Lauren A. Nesbitt, from Sidney, Ill.

John E. Vrooman History Prize '€“ Carla A. Franzene, from Lake Geneva, Wis.

Sigrid A. Stottrup History Award '€“ Emily D. Crutchfield, from Morton, Ill.

Mathematics and Computer Science Award '€“ Hailee L. Peck, from Livermore, Calif.

Linda Weatherbee Mathematics Award '€“ Tyler J. Ross, from Oak Forest, Ill., and Jonathon P. Spaw, from Lake in the Hills, Ill.

Modern Languages Linguistic Excellence Award '€“ Moli A. Copple, from El Paso, Ill.

Modern Languages Literary Criticism Prize '€“ Lydia L. Burke, from Indianapolis, Ind.

Margaret Burkhardt Johnson Modern Language Excellence Award '€“ Jonathan Rodriguez, from Tucson, Ariz.

Dr. Robert McIntire Political Science Award '€“ Kathleen A. Wrigley, from Decatur, Ill., and Jennifer C. Zima, from Greenfield, Wis.

T.W. Samuels Award '€“ Joshua S. Rose, from Saint Jacob, Ill.

Alice Ambrose Lazerowitz Philosophy Award '€“ Robert T. Spurling, from Taylorville, Ill.

Rev. Robert S. and Doris Stewart Prize in Religion '€“ Mitchell B. Brannon, from Spring Valley, Ill., Christopher P. Hartley, from Mokena, Ill., Andrea L. Muhlbauer, from Fenton, Mo., and Jonathon P. Spaw, from Lake in the Hills, Ill.

Outstanding Physics Award '€“ Remmi D.C. Baker, from Decatur, Ill.


COLLEGE OF FINE ARTS

Pi Kappa Lambda Outstanding Senior Award '€“ Christopher R. Raymond, from Bourbonnais, Ill.

Presser Scholarship '€“ Phillip R. Lopez, from Avon, Ill.

Alice Herren Ayars Award '€“ Brock B. Gwaltney, from Jacksonville, Ill.

Mary B. Merris Award '€“ Kiara T. Colon, from Chicago, Ill.

Winifred St. Clair Minturn Award '€“ Michael S. Claver, from Volo, Ill.

William Eichenauer Guitar Award '€“ Christopher P. Hartley, from Mokena, Ill., and Adam D. Wissman, from Pekin, Ill.

Thomas A. Johnson Memorial Award '€“ John P. Robinson, from Bloomington, Ill.

Dr. Russell Tiede Honors Award '€“ Christopher R. Raymond, from Bourbonnais, Ill.

Dr. Maria Klott Memorial Award '€“ Christina E. Cummins, from Algonquin, Ill.

Handler Award for Excellence, Bachelor of Arts in Music '€“ Christopher P. Hartley, from Mokena, Ill., and Conner P. Kerrigan, from Frankfort, Ill.

Dr. L.C. McNabb Memorial Award '€“ Rachel M. Fantus-Reininger, from Rowlett, Texas, Daniel G. Jenson, from Decatur, Ill., and Jamie N. Shriner, from Valparaiso, Ind.

Michelle Chartier Memorial Award '€“ Tyler J. Hixson, from Monticello, Ill., and Andrea L. Muhlbauer, from Fenton, Mo.

Kathryn Paige Torp Memorial Award '€“ Chad P. Shingler, from New Lenox, Ill.

Ron Smith Award in Musical Theatre '€“ Danielle T. Davila, from Murfreesboro, Tenn., and Anthony J. Norman, from Chicago, Ill.

J. Ben Wand Prize '€“ China A. Brickey, from Chicago, Ill., and Terrence L. Hodge, from Riverdale, Ill.

Marvin Klaven Art Award '€“ Sarah E. Kisly, from Crystal Lake, Ill., and Michelle M. Sendy, from Libertyville, Ill.

David S. Monroe Art Award '€“ Danna M. Herbach, from Wheaton, Ill., Kayla L. Lovel, from Carrollton, Ill., Tetyana-Khrystyna Konareva, from Bangalore, India., Alison M. Moeller, from Nashville, Ill., Taryn N. Pepping, from Eldridge, Iowa, Nicole M. Putong, from Lombard, Ill., Elsa K. Rotramel, from Arthur, Ill., Kathryn F. Scarim, from Palos Park, Ill., Lavante R. Smith, from Decatur, Ill., Courtney M. Woodruff, from Momence, Ill., Natalie T. Zelman, from Naperville, Ill., and Xin Zhao, from Oreana, Ill.

Dorothy Sellers Art Award '€“ Jessica G. Brooks, from Decatur, Ill., Jessica K. Claussen, from Grant Park, Ill., Brian J. Dixon, from Elburn, Ill., and Lindsay A. Quick, from Mattoon, Ill.


COLLEGE OF PROFESSIONAL STUDIES

The Barbara and Robert Byrkit Award '€“ Amber L. Butler, from Yale, Ill., and Kelsey R. Pigati, from Decatur, Ill.

Dr. Jerald Hunt and Dr. Darlene Hoffman Award '€“ Alyssa L. Larson, from Ashton, Ill.

The Smith/Orlandini Book Award '€“ Parker M. Day, from Winchester, Ill., and Secily R. Moss, from Pana, Ill.

Walter Witt Award '€“ Jacob D. Griffith, from Villa Grove, Ill., Hannah E. Millington, from Argenta, Ill., Kelly J. Skorczewski, from Schaumburg, Ill., and Hallie K. Williams, from Macon, Ill.

Alpha Tau Delta Honorarium Award '€“ Haley B. Rediger, from Yorkville, Ill.

Decatur Memorial Hospital R.H. Cleland R.N. Award '€“ Karlee L. VanDeVelde, from Winchester, Ill.

James Millikin Theory and Practice of Nursing Award '€“ Alyssa P. Saklak, from Schaumburg, Ill.

Dorotha F. Dean Nursing Award '€“ Keona H. Long, from Decatur, Ill.

Macon County Medical Auxiliary Award '€“ Jessica A. Springman, from Lovington, Ill.

The Dr. Mary D. Shanks & Dr. Linda K. Niedringhaus Excellence in Nursing Leadership Award '€“ Kelsey E. Farrell, from Bloomington, Ill.


TABOR SCHOOL OF BUSINESS

Glen R. Smith Award '€“ Mariana L. Weber, from Manchester, Mo.

Smith/Quigle Family Award '€“ Diana E. Popoca, from Woodstock, Ill.

John H. Crocker Memorial Award '€“ Dillon T. Damarin, from Macon, Ill.

Margaret Sparks Award '€“ Amanda M. Lee, from Lockport, Ill.

Linda Weatherbee Human Resource Management Award '€“ Tiffany A. Couri, from Decatur, Ill.

Paul R. Winn Memorial Achievement Award '€“ Mariana L. Weber, from Manchester, Mo.


UNIVERSITY AWARDS

Alpha Lambda Delta Senior Book Award '€“ Catherine J. Hixson, from Monticello, Ill., and Dana C. Hunt, from Mundelein, Ill.

The JoAnne Trow Award '€“ Danna M. Herbach, from Wheaton, Ill.

The Sigma Alpha Epsilon, Illinois Delta Chapter Award of Excellence '€“ Jacob D. Griffith, from Villa Grove, Ill., Tyler T. Henderson, from Naperville, Ill., Kyle J. McArdell, from Gridley, Ill., Nicholas W. Sanders, from Marion, Ill., Grey S. Taxon, from Plainfield, Ill., and Benjamin M. Woodard, from Quincy, Ill.

The Millikin University Greek Five Star Chapter Award '€“ Pi Beta Phi and Delta Delta Delta

C.W. Barnes Memorial Award '€“ Latrisha A. Maxwell, from Decatur, Ill.

Parent & Family Association Achievement Awards '€“ Ebony S. Hughey, from Saint Anne, Ill., Jared L. Rixstine, from Washington, Ill., Oliver E. Czopek, from Oswego, Ill., and Dejaujhn D. Thompson, from Chicago, Ill.

Major Thomas G. Storey Citizenship Award '€“ Amanda M. Morgan, from University Park, Ill.

Dr. Jere C. Mickel Human Relations Award '€“ Waylan G. Stevens, from Fort Defiance, Ariz.

Daniel J. and Elinor Gage Student Activities Award '€“ Lindsay A. Quick, from Mattoon, Ill.

Helen Moffett Russell Community Service Award '€“ Alice K. Dembinski, from Indianola, Iowa

Eshelman Family Award '€“ Hailee L. Peck, from Livermore, Calif., and Robert T. Spurling, from Taylorville, Ill.

Dr. Jan Devore Award for Excellence in Contributions to Campus Life '€“ Kalyn A. Miller, from Decatur, Ill.

Dr. J. Roger Miller Leadership Award '€“ Joshua S. Rose, from Saint Jacob, Ill.

Alpha Lambda Delta Outstanding Teaching Award '€“ Alex Miller, Millikin associate professor of theatre and dance

Teaching Excellence and Campus Leadership Award '€“ Dr. Jennifer Schroeder, Millikin associate professor of biology

Scovill Prizes '€“ Emily A. Cleveland, from Mokena, Ill., Jared L. Rixstine, from Washington, Ill., Gabriella K. Cimino, from Homewood, Ill., Emily D. Crutchfield, from Morton, Ill., Alexander H. Koulos, from Naperville, Ill., Abigail J. Karnes, from Liberty, Mo., Jonathon P. Spaw, from Lake in the Hills, Ill., and Tyler J. Hixson, from Monticello, Ill.

Category:

Academic Campus