June 9, 2021 at 12:15pm
Dane Lisser

MU students honored for academic excellence and leadership contributions

Millikin University, in conjunction with the College Conference of Illinois and Wisconsin (CCIW), announced its Jack Swartz Award Recipients and the CCIW Academic All-Conference team for the Spring season of 2021 on June 7.

Millikin junior men's track athlete Ben Kuxmann, of Bourbonnais, Ill., and senior softball player Maddie Holland, of Shelbyville, Ill., were selected as the Jack Swartz winners for the Spring season. To be considered as a Swartz Award winner, student-athletes must carry at least a 3.50 grade point average and have made a leadership contribution to their program. Both student-athletes have a near-perfect grade point average.

Ben Kuxmann

Ben Kuxmann 

Ben Kuxmann recently finished third in the Men's 800 Meters with a time of 1:52.15 at the 2021 NCAA Division III Outdoor Track and Field Championships held on May 29 in Greensboro, N.C. On May 5, Kuxmann was selected as the CCIW Men's Outdoor Track & Field Athlete of the Week after winning the 800-meter run against Washington University in St. Louis on April 30. He broke a 37-year old school record with a time of 1:50.12, which is currently ranked first in the CCIW and second in Division III.

Maddie Holland finished the 2021 season batting .321 with three home runs and 21 runs batted in while starting in the outfield for the Big Blue. Holland played an integral part on a Big Blue team that not only captured the CCIW regular season title but earned the title of CCIW Tournament Champions. Millikin softball earned its first NCAA Tournament berth since 1990 by going 4-0 in the conference tournament.

Maddie Holland

Each season the CCIW selects an Academic All-Conference Team. To be recognized, the student-athlete must be enrolled as a full-time student; must have participated on a team during 2021 Spring season; and must have at least a 3.30 cumulative grade point average. Athletes must have completed two semesters at their current institution before being eligible for Academic All-Conference Recognition. The list below is the team members from Millikin for the Spring 2021 season.

2021 Spring Sports CCIW Academic All-Conference

Player                          Year         Sport               Major                                              Hometown (H.S.)

Jacob Bailey                  So.       Baseball            Mathematics-Actuarial Science     Lombard (Glenbard East)

Brent Beals                   Sr.        Baseball            Business                                         Effingham (H.S.)

Frank Bryan                  Jr.        Baseball            Criminal Justice                              Plainfield (Plainfield East)

Sam Butler                    So.       Baseball            Sport & Rec. Management             Champaign (Central)

Jared Buzan                  Gr.        Baseball           Masters of Business Admin.           Crete (Illinois Lutheran)

John Collins                  So.       Baseball             Accounting                                    Jerseyville (H.S.)

Ethan Current               So.       Baseball             Physics                                          Granbury, Texas (H.S.)

Kyle Kane                     Sr.        Baseball            Biology (Pre-PT)                          Westchester (Nazareth Academy)

Evan Lawrence             Sr.        Baseball            Physical Education                        Belleville (McKendree University)

Sean Miller                    So.       Baseball            Finance and MIS                          Hope, Ind. (Hauser)

Bobby Simmons             So.       Baseball            Accounting                                  Katy, Texas (Faith West)

Tanner Whitworth         So.       Baseball             Accounting                                  Florissant, Mo. (Hazelwood West)

Alex Zogg                     So.       Baseball             Business Management                Bloomington (Normal Community)

Adam Zuk                     Gr.        Baseball            Masters of Business Admin.        Plainfield (Plainfield North)

 

Trevor Britton               Sr.        Men's Golf         Business Management       Wadsworth (College of Lake County)

Mitch Cremer                Sr.        Men's Golf         Accounting/Finance                   Decatur (LSA)

Griffin Nyi                     So.       Men's Golf         Accounting                                Pontiac (H.S.)

Jack Patterson                Jr.        Men's Golf          Accounting                               Alton (Marquette Catholic)

Max Phillips                  Jr.        Men's Golf         Chemistry                                  Salem (H.S.)

 

Erika Castanon             Sr.        Women's Golf     Biology (Pre-Med)                      Valparaiso, Ind.\Valparaiso

Jenna Cheek                 So.       Women's Golf    Nursing                                         Geneseo (JD Darnell)

Morgan Greene             So.       Women's Golf    Business Management                  Eureka (H.S.)

Erin Klasing                  So.       Women's Golf    Mathematics Actuarial Science    Okawville (H.S.)

Makenna Parkhouse      So.       Women's Golf    Health Promotion                         Gridley (El Paso Gridley)

 

James Broach               So.       Men's Tennis     Elementary Education                 Normal (Normal Community)

Clayton Maack              So.       Men's Tennis     Business                                     Chesterfield, Mo. (Christian Brothers)

Reiss Naylor                  Jr.        Men's Tennis    Accounting                                  Troy (Triad)

Holden Owens              Jr.        Men's Tennis     Environmental Science                Loveland, Ohio (Milford)

 

Brianna Barconi             So.       Women's Tennis  Digital Media Marketing          South Elgin (H.S.)

Danielle Beard               Sr.        Women's Tennis  Business Management             Oak Brook (Timothy Christian)

Shelby Jones                 Jr.        Women's Tennis  Social Sc. (Sec. Teaching)         Alton (Marquette Catholic)

Amber Rezinas              Jr.        Women's Tennis  Elementary Education              Shelbyville (H.S.)

 

Aly Armstrong               Jr.        Softball             Business Management               Effingham (H.S.)

Grace Biondo                Jr.        Softball              Actuarial Science                       Naperville (Naperville Central)

Bailey Coffman             So.       Softball             Business                                     Heyworth (Bloomington Central Catholic)

Kaylee Goluch               Jr.        Softball             Elementary Education               Inverness (Fremd)

Gretchen Gould             So.       Softball             Elementary Education               Sterling (H.S.)

*Maddie Holland           Sr.        Softball              Accounting                               Shelbyville (H.S.)

Cassidy Knoerzer           Sr.        Softball             Psychology                               Lake St. Louis, Mo. (Timberland)

Kailey Pulec                  Sr.        Softball             Business Management               Frankfort (Lincoln Way East)

Addison Sargent            So.       Softball             Nursing                                      Mt. Vernon (H.S.)

Emma Spurgetis            So.       Softball             Exploratory Studies                   Rock Island (H.S.)

Lexus Tennison             Jr.        Softball             Business Management               Bloomington (University)

Skielyr Trenkle              Sr.        Softball             Business Management               Le Roy (H.S.)

Jada Wilson                  So.       Softball             Early Childhood Education         Decatur (Warrensburg Latham)

 

Katie Abell                    So.       Track & Field      Biology (Pre-OT)                       Jacksonville (Routt)

Jackson Allen                Sr.        Track & Field      Business                                     Decatur (LSA)

Katherine Batcheller      So.        Track & Field     Physical Education                    Fenton, Mo. (Rockwood Summit)

Kristian Boado               So.       Track & Field     Nursing                                       Algonquin (Dundee Crown)

Alexus Coleman             Jr.        Track & Field     Health, Fitness & Rec.               Silvis (United Township)

Joey Davies                  Sr.        Track & Field     Chemistry (Pre-Med)                  Tinley Park (H.S.)

Maddy Eck                    Jr.        Track & Field     Nursing                                       Pleasant Plains (Springfield Lutheran)

Ruth Edwards               So.       Track & Field      Elementary Education                Springfield (H.S.)

Anna Gambol                Sr.        Track & Field     Elementary Education               Glen Ellyn (Glenbard West)

Garrett Jones                Jr.        Track & Field     Chemistry                                     Mattoon (H.S.)

*Ben Kuxmann             Jr.        Track & Field      English (Sec. Teaching)              Bourbonnais (Bradley Bourbonnais)

Anne Longman              Jr.        Track & Field     Arts Technology                         Park Ridge (Maine South)

Skylar Meents               So.       Track & Field     Arts Technology                          Downers Grove (Downers Grove North)

Mackenzie Moyer          So.       Track & Field      Nursing                                    Carlinville (H.S.)

Brianna Niebrugge         Sr.       Track & Field     Biology (Pre-PT)                        Decatur (St. Teresa)

Stephanie Oliver           Sr.        Track & Field     Art Therapy                                Cedar Lake, Ind. (Hanover Central)

Adriyanna Patterson      So.       Track & Field     Criminal Justice                         Georgetown (Georgetown Ridge Farm)

Eryn Renison                Jr.        Track & Field     Nursing                                        Channahon (Minooka)

Julia Seaman                So.       Track & Field     Early Childhood Education         Marshall (Martinsville)

Joycelyn VanAntwerp    Sr.        Track & Field     Psychology                                Kenwanee (Kewanee Weathersfield)

Alyssa Vignos                Sr.        Track & Field     Environmental Biology             New Berlin (H.S.)

Claire Weers                 Sr.        Track & Field     Biology (Pre-PT)                        Minonk (Fieldcrest)

Hailey Wimberly             Jr.        Track & Field     Biology                                    Salem (H.S.)

*=Jack Swartz Award winner