Quicklinks
myMILLIKIN |
Search
Millikin Home
Big Blue RSS
Millikin University - Decatur, IL
Press Releases
On April 25, 2013, Millikin University honored students and faculty members during the 2013 Distinguished Faculty Lecture and Honors Convocation. The event recognizes students in all four colleges for outstanding scholastic achievement and service to Millikin, and faculty members for exceptional contributions to the University.

Over 70 endowed awards were presented, many of which were established over the past 100 years as a way to remember the Millikin students, faculty, staff and friends who have left a lasting impression upon the University community.

This year's Distinguished Faculty Lecture was presented by Dr. Mary Jane Linton, professor of nursing at Millikin. Linton holds an Ed.D. from Illinois State University, an M.S. from Texas Women's University, and a B.S. from Millikin University. Linton is a certified nurse educator and a clinical nurse leader. The title of her lecture was "Momisms: Wisdom for Personal and Professional Success."

Congratulations to this year's winners.


COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES


Behavioral Science Award – Simon E. Nicholson, from Decatur, Ill.

Henry F. Gromoll Service Award – Ashley R. Dell, from Maple Park, Ill.; Travis M. Neese, from Ames, Iowa; and Heidi Zapp, from Woodstock, Ill.

Biology Honors Award – Madeline H. Knott, from Bettendorf, Iowa; and Faaria Salik, from Forsyth, Ill.

Dr. Neil Baird Biology Lab Assistant Award – Jianna D. Fernandez, from St. Louis, Mo.; and Garth M. Sherman, from St. Louis, Mo.

Clyde Dennis Award – Sarah J. Huber, from West Dundee, Ill., and Allyson B. Staudenmaier, from Mt. Zion, Ill.

George and Rick Glasscock Memorial Biology Award – Kelly A. Commons, from Indianapolis, Ind.

John and Ula Leighty Research Award – Rebekah D. Carlson, from Decatur, Ill., Daniel M. Delany, from Decatur, Ill.; Brianna M. Hogan, from Antioch, Ill.; and Cody N. Hubble, from Jonesboro, Ill.

Alpha Epsilon Delta Award – Sarah J. Huber, from West Dundee, Ill.

American Chemical Society Award in Analytical Chemistry – Jodi A. Van Uytven, from Pana, Ill.

American Institute of Chemists Award – Cody L. Smith, from Franklin Grove, Ill.

Chemical Rubber Company Prize – Adam G. Falasz, from Bloomington, Ill.; and Olivia G. Waszczuk, from Roselle, Ill.

Dr. and Mrs. William F. Henderson Prize – Hailey M. Albert, from Decatur, Ill.; Brandon Barringer, from Decatur, Ill.; Jessica M. Davison, from Huntley, Ill.; and Jodi A. Van Uytven, from Pana, Ill.

Carl and Lucile Weatherbee Chemistry Award – Chelsea M. Hadsall, from Macomb, Ill.; and Cody L. Smith, from Franklin Grove, Ill.

Carl and Lucile Weatherbee Graduate Studies Award – Sean T. Keil, from Decatur, Ill.

Dr. Everett J. Brown Prize – Elizabeth A. Eustice, from Savoy, Ill.; Alexandra M. Miller, from Greenwood, Ind.; and Allison M. Schipma, from Palos Heights, Ill.

Dr. and Mrs. W.J. Darby Prize – Mackenzie J. McAlindon, from Parma, Ohio; Michelle M. McCarthy, from West Chicago, Ill.; and Nicole M. Wiedman, from Arlington Heights, Ill.

Dr. Grace Patten Conant Writing Award (for literary creation) – Alexandra A. Davison, from Wilmette, Ill.

Dr. Grace Patten Conant English Department Award – Amy M. Fehr, from Roanoke, Ill.

Dr. Grace Patten Conant Society Achievement Award – Margaret J. Eby, from Springfield, Ill.; Jackson B. Lewis, from Dallas, Texas; and Sara A. Stuehm, from Geneva, Ill.

Outstanding Journalism Award – Dennis P. Patterson, from Granite City, Ill.

Dr. J. Graham Provan History Award – Kayla C. Samuelson, from Decatur, Ill.

Albert T. Mills Prize – Ian J. Connor, from Arcola, Ill.

John E. Vrooman History Prize – Taylor K. Black, from Oreana, Ill.

Sigrid A. Stottrup History Award – Kalee A. Mitchelson, from Chatham, Ill.

Mathematics and Computer Science Award – Lane E. Bloome, from Raymond, Ill.

LaVern J. Meyer, Ph.D. Math Education Award – Mary G. Hoke, from Decatur, Ill.; and Marissa C. Morin, from Bolingbrook, Ill.

Linda Weatherbee Mathematics Award – Chelsea M. Hadsall, from Macomb, Ill.

Modern Languages Linguistic Excellence Award – Olivia L. Heisner, from Columbia, Mo.

Modern Languages Literary Criticism Prize – Hailee L. Peck, from Livermore, Calif.

Margaret Burkhardt Johnson Modern Language Excellence Award – Jonathan Cruz, from Waukegan, Ill.

Thomas W. and Mary R. Adney Memorial Award – Robert K. Ray, from Decatur, Ill.

Dr. Robert McIntire Political Science Award – Julia C. Hesse, from Tinley Park, Ill.

T.W. Samuels Award – Kevin F. Stocks, from Bloomington, Ill.

Alice Ambrose Lazerowitz Philosophy Award – Emma R. Prendergast, from New Lenox, Ill.

Outstanding Physics Award – Edward A. Pluhar, from Bethalto, Ill.


COLLEGE OF FINE ARTS

Pi Kappa Lambda Outstanding Senior Award – Emily O. Schneider, from Mascoutah, Ill.; and Aaron M. Villarreal, from Decatur, Ill.

Presser Scholarship – Adam R. Blakey, from Decatur, Ill.

Alice Herren Ayars Award – Jared L. Rixstine, from Washington, Ill.

Mary B. Merris Award – Kelsie N. Corcoran-Gallegos, from Decatur, Ill.; Tessa M. Hoffman, from Dyersville, Iowa; and Emily O. Schneider, from Mascoutah, Ill.

Winifred St. Clair Minturn Award – Simon E. Nicholson, from Decatur, Ill.

William Eichenauer Guitar Award – Matthew D. Hoaglund, from Rockton, Ill.

Thomas A. Johnson Memorial Award – Jordan E. Helderman, from Kane, Ill.

Dr. Russell Tiede Honors Award – Eric J. Dawson, from Decatur, Ill.

Dr. Maria Klott Memorial Award – Chet R. Lord-Remmert, from Bourbonnais, Ill.; and Emily O. Schneider, from Mascoutah, Ill.

Joan and Melvin Grabowski Memorial Award – Emily E. Wilson, from Pendleton, Ky.

Dr. L.C. McNabb Memorial Award – Keegan C. Huckfeldt, from Jefferson City, Mo.; and Nicholas J. Throop, from Springfield, Ill.

Michelle Chartier Memorial Award – Michael P. Mulhearn, from Chicago Heights, Ill.

Kathryn Paige Torp Memorial Award – Jennifer M. Petagno, from Brainerd, Minn.; and Alex R. Stevens, from Geneseo, Ill.

Ron Smith Award in Musical Theatre – John M. O’Brien, from Elmwood Park, Ill.

J. Ben Wand Prize – Brittany A. Falardeau, from St. Paul, Minn.

Marvin Klaven Art Award – Sheri L. Martin, from Peotone, Ill.; Amanda R. Sagan, from Geneva, Ill.; and Alexa M. Snyder, from Springfield, Ill.

David S. Monroe Art Award – Jessica K. Claussen, from Grant Park, Ill.; Danielle L. Davis, from Delta Junction, Alaska; Sarah E. Kisly, from Crystal Lake, Ill.; and Dylan J. Schietinger, from Mount Auburn, Ill.

Dorothy Sellers Art Award – Millie E. Arp, from Paris, Ill.; Jessica G. Brooks, from Decatur, Ill.; Jessica L. Greenslade, from Glenview, Ill.; Ellen C. Hoffman, from Plainfield, Ill.; Lindsay A. Quick, from Mattoon, Ill.; Audrey A. Scherer, from Baltimore, Md.; Michael E. Schultz, from Decatur, Ill.; Michelle M. Sendy, from Libertyville, Ill.; Christy D. Swanberg, from Manhattan, Ill.; Megan E. Vail, from Cerro Gordo, Ill.; Courtney M. Woodruff, from Momence, Ill.; and Caitlin S. Zemke, from Carol Stream, Ill.


COLLEGE OF PROFESSIONAL STUDIES

Dr. Jerald Hunt and Dr. Darlene Hoffman Award – Jordan C. Rahar, from Morrisonville, Ill.

The Smith/Orlandini Book Award – Jonathan A. Gutmann, from Lake in the Hills, Ill.; and Miranda C. Lofgren, from Loves Park, Ill.

Walter Witt Award – Lauren R. Blythe, from Argenta, Ill.; Kaitlyn M. Callahan, from Pevely, Mo.; Aaron D. Ennis, from Clinton, Ill.; and Miranda C. Lofgren, from Loves Park, Ill.

Alpha Tau Delta Honorarium Award – Danielle N. Tuggle, from Trenton, Ill.

Decatur Memorial Hospital R.H. Cleland R.N. Award – John R. Blakeman, from Taylorville, Ill.

James Millikin Theory and Practice of Nursing Award – Ian T. DeJaynes, from Clinton, Ill.; and Dallas Hollin, from Forsyth, Ill.

Dorotha F. Dean Nursing Award – Autumn N. Watkins, from Kalamazoo, Mich.

Macon County Medical Auxiliary Award – Catherine K. Tomlovich, from Maroa, Ill.

The Dr. Mary D. Shanks & Dr. Linda K. Niedringhaus Excellence in Nursing Leadership Award – Kathryn R. Bangert, from Decatur, Ill.; and Rozielle Smith, from Decatur, Ill.


TABOR SCHOOL OF BUSINESS

Glen R. Smith Award – Kevin F. Stocks, from Bloomington, Ill.

Smith/Quigle Family Award – Matthew J. Hamrick, from Glenarm, Ill.

John H. Crocker Memorial Award – Grant T. Edwards, from Moro, Ill.

Margaret Sparks Award – Jamie R. Rockhold, from Clinton, Ill.

Linda Weatherbee Human Resource Management Award – Andrew J. Burge, from Mt. Zion, Ill.

Paul R. Winn Memorial Achievement Award – Caleb R. Buscher, from Toano, Va.


UNIVERSITY AWARDS

Alpha Lambda Delta Senior Book Award – Emily O. Schneider, from Mascoutah, Ill.

The JoAnne Trow Award – Catherine J. Hixson, from Monticello, Ill.; and Dana C. Hunt, from Mundelein, Ill.

The Sigma Alpha Epsilon, Illinois Delta Chapter Award of Excellence – Connor A. O’Leary, from Naperville, Ill.; Thomas P. O’Malley, from St. Louis, Mo.; Marcus L. Quick, from Hampshire, Ill.; Zach R. Shrout, from Metamora, Ill.; Bradley C. Staker, from Elburn, Ill.; and Graig E. Stasicky, from Bradley, Ill.

The Millikin University Greek Five Star Chapter Award – Alpha Chi OMega, Delta Sigma Phi, Sigma Alpha Epsilon, and Sigma Lambda Gamma

C.W. Barnes Memorial Award – Timothy D. Herink, from Canton, Ill.

Parent & Family Association Achievement Awards – Dana M. Bjorge, from Ringwood, Ill.; Jamiahus D. Walton, from Peoria, Ill; Adam W. Carlisle, from Decatur, Ill.; and Amanda D. McGraw, from Country Club Hills, Ill.

Major Thomas G. Storey Citizenship Award – Monuaye V. Deah, from Chicago, Ill.

Dr. Jere C. Mickel Human Relations Award – Travis M. Neese, from Ames, Iowa

Daniel J. and Elinor Gage Student Activities Award – Allison M. Schipma, from Palos Heights, Ill.

Helen Moffett Russell Community Service Award – Valerie J. Anderson, from Skokie, Ill.

Eshelman Family Award – Christin J. Egli, from Champaign, Ill.; and Zachary W. Groeblinghoff, from St. Paul, Mo.

Dr. Jan Devore Award for Excellence in Contributions to Campus Life – Anna Hartman, from Collinsville, Ill.

Dr. J. Roger Miller Leadership Award – John Blakeman, from Taylorville, Ill.

Alpha Lambda Delta Outstanding Teaching Award – Dr. Paris Barnes, associate professor of chemistry

Teaching Excellence and Campus Leadership Award – Dr. Paris Barnes, associate professor of chemistry

Scovill Prizes – Kristan Couri, from Decatur, Ill.; Jacquelyn Rogers, from Granite City, Ill.; Chelsea Hadsall, from Macomb, Ill.; Jordan Pennington, from Kingston, Ill.; Emma Prendergast, from New Lenox, Ill.; Hailee Peck, from Livermore, Calif.; Rebecca Gerk, from Tinley Park, Ill.; and Emily D'Ambrose, from Naperville, Ill.
Skip navigation links
Press Releases

 
Millikin University - Decatur, IL
 
Millikin University - Decatur, IL
Guest